EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Tragedia na przejeździe kolejowym w Dzierżanowie

Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu, a osiem zostało rannych w zderzeniu autobusu relacji Krotoszyn – Dzierżanów – Krotoszyn i szynobusu relacji Leszno - Ostrów Wlkp..

Do tragicznego skutkach wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Dzierżanów ( gmina Krotoszyn ).

Zgłoszenie o wypadku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 15:55. Dyżurny Operacyjny Powiatu do wypadku wysłał samochód ratownictwa technicznego z JRG PSP Krotoszyn, samochód gaśniczy z OSP Krotoszyn, samochód gaśniczy z OSP Zduny, samochód ratownictwa technicznego z OSP Lutogniew, do wypadku pojechały także karetki krotoszyńskiego Pogotowia Ratunkowego i Policja.

Po dojechaniu do miejsca zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że na przejeździe kolejowym doszło do zderzenia autobusu MZK z szynobusem. Rozbity autobus znajduje się 32 m od drogi po prawej stronie torowiska w kierunku Krotoszyna. Dwie osoby poza pojazdem, dwie osoby uwięzione w tylnej części autobusu przygniecione siedzeniami. Przód pierwszego wagonu szynobusu wykolejony w odległości ponad 100 m od przejazdu kolejowego. Osoby z szynobusu poza pojazdem, przechodzą po torowisku w kierunku przejazdu kolejowego.

Przy pomocy sprzętu hydraulicznego przystąpiono do uwalniania osób uwięzionych w autobusie i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie leżącej w pobliżu pojazdu. Jednocześnie wysłano ratownika wraz z maszynistą w celu przeszukania szynobusu oraz terenu wokół. Po uwolnieniu osób uwięzionych w autobusie przekazano je służbom medycznym. Ratownicy przy użyciu sprzętu pneumatycznego unieśli przód autobusu w celu sprawdzenia terenu pod rozbitym pojazdem - zlokalizowano mężczyznę, którego natychmiast ewakuowano w miejsce bezpieczne oraz przekazano służbą medycznym. Pomimo prowadzonej reanimacji krążeniowo - oddechowej i wysiłków służb medycznych, mężczyzny nie udało się uratować. Będący na miejscu lekarz, stwierdził jego zgon. Wszystkie osoby poszkodowane zostały przetransportowane do krotoszyńskiego szpitala. Po zakończeniu działań przez jednostki straży pożarnej służby kolejowe przystąpiły do usuwania uszkodzonego szynobusu i przywracania ruchu kolejowego. Działania trwały ponad 6 godzin

Tekst: mł. bryg. Tomasz Niciejewski

Foto: mł. kpt. Sławomir Włodarczyk

DMC Firewall is a Joomla Security extension!