Zasady korzystania z prądu elektrycznego

 

Zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu
Porażenie prądem może zdarzyć się każdemu - zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Są one wynikiem nieostrożnego korzystania z energii elektrycznej i zależą od natężenia i czasu przepływu prądu. Mogą być również tragiczne - ze śmiercią poszkodowanego włącznie. Dzieci wkładają palce do gniazdek i bawią się w miejscach stanowiących zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Dorośli samodzielnie naprawiają wtyczki, wymieniają bezpieczniki, suszą włosy w wannie lub używają lokówki w zaparowanej po kąpieli łazience. Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać wypadkom niż leczyć ich konsekwencje.
PAMIĘTAJ!
Znajomość zasad bezpieczeństwa korzystania z urządzeń elektrycznych pozwala uniknąć tragedii! Domowe sprzęty i urządzenia w większości zasilane są energią elektryczną. Wszystkie są bezpieczne, jeśli wykorzystuje się je zgodnie z instrukcją obsługi. Pamiętaj, by nie naprawiać samodzielnie domowego sprzętu elektrycznego, nawet, jeśli wydaje Ci się, że„trochę się na tym znasz”.
Unikaj wilgoci!
Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych w łazience.
Pamiętaj:
1) Nie dotykaj mokrymi rękami urządzeń zasilanych prądem.
2) Kąpiąc się w wannie nigdy nie używaj suszarki do włosów, lokówki, depilatora czy golarki.
3) Chroń urządzenia elektryczne przed wilgocią lub zalaniem, nie stawiaj ich na mokrej lub
wilgotnej powierzchni.
4) Jeżeli urządzenie zamoczy się, nie korzystaj z niego, aż do pełnego wyschnięcia.
Ostrożnie ze sprzętem AGD!
Winnych częściach mieszkania również korzystamy ze sprzętu elektrycznego. Czy zawsze wiemy, w jaki sposób należy się z nim właściwie obchodzić? Po skończeniu prasowania nie okręcaj żelazka sznurem, gdy jest jeszcze gorące. Może to uszkodzić izolację przewodu zasilającego. W razie pożaru nie gaś wodą urządzeń elektrycznych. Najpierw zawsze odłącz napięcie.
PAMIĘTAJ!
Wychodząc z domu nie zostawiać bez nadzoru włączonych urządzeń elektrycznych, np. robota kuchennego, krajalnicy, tostera, czy czajnika. Podczas burzy i dłuższych wyjazdów wyłączaj takie urządzania z gniazdek.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd