EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Ćwiczenia sztabowe

 

Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o palącym się budynku magazynowym. Ze zgłoszenia nie wynikały żadne szczegóły, wiadomo było tylko, że jest to budynek murowany, pokryty eternitem.

Dyżurny Operacyjny Powiatu wysłał siły i środki zgodnie z obowiązującymi procedurami. Po kilku minutach pierwsze zastępy dotarły do miejsca pożaru. Kierujący działaniem Ratowniczym w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że faktycznie jest to budynek magazynowy, wolnostojący, na miejscu pojawił się także właściciel. Właściciel wyjaśnił, że w budynku składowane są chemikalia w bliżej nieokreślonej ilości. W wyniku dalszej rozmowy z właścicielem ustalono, że wśród tych materiałów znajdują się między innymi: rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne, kwas siarkowy i siarkawy, rozpuszczalniki organiczne, kwasy trawiące, odpadowe oleje mineralne, metale żelazne i nieżelazne, tworzywa sztuczne, chemikalia laboratoryjne i analityczne, emulsje olejowe.

Na miejsce prowadzonych działań wysłano kolejne siły i środki z terenu powiatu krotoszyńskiego oraz z terenu województwa wielkopolskiego.

Zapadła również decyzja o powołaniu sztabu akcji, który będzie wypracowywał rozwiązania na potrzeby kierującego Działaniem Ratowniczym. Sztab pracował pod kierownictwem Zastępcy Komendanta Powiatowego bryg. Tomasz Niciejewskiego. W skład sztabu weszli: mł. bryg. Robert Rutkowski, st. kpt. Dariusz Kulawski, st. asp. Grzegorz Goliński, kpt. Sławomir Włodarczyk, mł. kpt. Tomasz Patryas, st. asp. Grzegorz Przybył, asp. sztab. Mariusz Zasieczny, asp. sztab. Sławomir Piduch, mł. asp. Mateusz Dymarski, mł. asp. Michał Morta, st. ogn. Monika Grząka, Mikołaj Minta. Właśnie czynnikiem skutecznego dowodzenia jest właściwa struktura organów dowodzenia, tzn. organizacja sztabów jako czynnika ułatwiającego dowódcy kierowanie działaniami ratowniczo-gaśniczymi. Sztaby tworzy się w przypadkach, kiedy przewidują to ustalenia planów ratowniczych lub, kiedy w działaniach ratowniczo-gaśniczych uczestniczą siły większe od kompanii i jeżeli KAR uzna za celowe powołanie sztabu. Jako jedno z usprawnień procesu dowodzenia traktuje się powoływanie sztabów w planach ratowniczych. Sztaby mają wówczas charakter stały. Sztab działa w stałym składzie osobowym. Zaletami powołanych na stałe sztabów jest ich wysoka sprawność i skuteczność.

Powołany sztab wypracował decyzje i rozwiązania dotyczące: taktyki działań ratowniczo – gaśniczych, organizacji łączności, obszarów przeznaczonych do ewakuacji z określeniem sposobu powiadamiania mieszkańców o zagrożeniu, organizacji zabezpieczenia logistycznego działań.

Tak przedstawiał się scenariusz ćwiczeń zorganizowanych w KP PSP Krotoszyn. Poprzez te ćwiczenia zrealizowano również kolejny etap szkolenia strażaków.
Tekst: bryg. Tomasz Niciejewski:
Foto: st. ogn. Monika Grząka, mł. asp. Mateusz Dymarski

DMC Firewall is a Joomla Security extension!