EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Ćwiczenia gwarancją skutecznych działań ...

Środa 3 września to kolejny dzień ćwiczeń w JRG Krotoszyn z zakresu ewakuacji osób znajdujących się poniżej poziomu terenu, a więc w wykopach, studniach, szambach.
Działania ratowników polegały na podejmowaniu osób poszkodowanych z miejsc trudno dostępnych w tym przypadku ze studni. Ćwiczenia były wykonywane w oparciu o sprzęt, który znajduje się na wyposażeniu krotoszyńskiej jednostki ( dwa przęsła drabiny nasadkowej, aparat ODO, sprzęt pomiarowy, linka ratownicza , podpinka , zatrzaśniki oraz inny sprzęt specjalistyczny).
Ratownicy zbudowali z dwóch przęseł drabiny nasadkowej konstrukcję przypominającą trójnóg którą ustawiono nad studnią. Szczyty obu przęseł związano podpinką w celu zabezpieczenia przed ‘’rozjechaniem ‘’ się drabiny. Pomiędzy przęsła położono narzędzie ratownicze zwane ‘’ HOOLIGAN’’ . Jeden koniec linki ratowniczej przywiązano do hooligana , drugi koniec linki przepleciono przez hooligana z zamocowanym zatrzaśnikiem. Przy pomocy sprzętu pomiarowego przywiązanego do linki sprawdzono czy w studni nie występują substancje trujące. Następnie ratownik ubrany w szelki bezpieczeństwa aparat ochrony dróg oddechowych został podczepiony do zatrzaśnika i opuszczony do studni w celu podjęcia osoby poszkodowanej. Po dotarciu do osoby poszkodowanej została ona niezwłocznie ewakuowana na zewnątrz. Poszkodowany został ułożony na desce, po czym przystąpiono do udzielania KPP
Tekst: asp. sztab. Dariusz Rybka
Foto: JRG Krotoszyn

Our website is protected by DMC Firewall!