Briefing na drodze DK - 15

Mimo, iż wakacje to czas beztroski i wypoczynku, nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest istotne bez względu na porę roku. 25 czerwca 2015 roku, odbył się briefing Państwowej Straży Pożarnej i Policji.

Podczas akcji pod hasłem „Bezpieczna droga na wakacje” przypominano o podstawowych zasadach udzielania Pierwszej Pomocy na miejscu wypadku.
W pneumatycznym namiocie ratowniczym zlokalizowanym przy drodze krajowej nr 15 w Bożacinie, czterech strażaków i czterech policjantów, w prosty i zrozumiały sposób przekazywało wiedzę i sposób postępowania w sytuacji zagrożenia życia ludzkiego. Wskazówki dotyczyły nie tylko postępowania przy ocenie stanu poszkodowanej osoby dorosłej, przywrócenia akcji serca i udrożnienia dróg oddechowych, lecz także zabiegu resuscytacji i postępowania w przypadku zadławienia u dzieci i niemowląt. Dużym zainteresowaniem, szczególnie u mężczyzn, cieszył się automatyczny defibrylator zewnętrzny AED. Nic w tym dziwnego, urządzenie bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Niewielkie zaangażowanie wykazywały osoby którym w momencie szkolenia upływał czas pracy, być może przez małą jego ilość lub nadmierną liczbę obowiązków. Uczestnicy byli zadowoleni z udziału w briefingu, szczególnie gdy dowiedzieli się, że każdy człowiek ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku.

Warto poświęcić chwilę czasu i uwagi, udzielając pierwszej pomocy ratujemy czyjeś życie lub zdrowie. Nie pozwólmy, aby przerwa od szkoły i od pracy była jednocześnie przerwą od myślenia i odpowiedzialności za nas samych i naszych najbliższych.

Pamiętajmy, udzielenie pierwszej pomocy to nasz obowiązek.

Tekst: bryg. Tomasz Niciejewski

Foto: st. sekc. Rafał Jankowski

1.JPG 2.JPG 3.JPG

4.JPG 5.JPG 6.JPG

7.JPG 8.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd