EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Lipiec - doskonalenie zawodowe w JRG

 

Lipiec to kolejny miesiąc wzmożonego doskonalenia zawodowego dla zmian służbowych JRG Krotoszyn.

1. Tematy wiodące w doskonaleniu zawodowym JRG

 realizacja tematów doskonalenia zawodowego ujętych w planach miesięcznych szkolenia dla zmian służbowych JRG opracowanych na podstawie rocznego planu doskonalenia.

tematem wiodącym w tym miesiącu było ratownictwo wodne. Zajęcia praktyczne realizowane były na basenie miejskim w Krotoszynie, gdzie wspólnie z ratownikami z WOPR doskonalono techniki podejmowania osób tonących z wody oraz na jeziorze Odrzykowskim, na którym ćwiczono w praktyce techniczne możliwości wykorzystania sprzętu do ratownictwa wodnego, będącego na wykorzystaniu JRG Krotoszyn i OSP Krotoszyn.

w związku z tym, że miesiąc lipiec objęty został tematyką ratownictwa wodnego, rozpoznanie operacyjne obiektu przeprowadzono na akwenie wodnym jakim jest jezioro Odrzykowskie. Ratownicy w trakcie rozpoznania ustalali dogodne miejsca do sprawiania i wodowania sprzętu, rozstawienia sprzetu logistycznego oraz możliwości dojazdu i poboru wody do celów gaśniczych.

w dniu 23 lipca w ramach współpracy z KM PSP Kalisz, strażacy z Krotoszyna gościli specjalistyczną grupę ratownictwa wysokościowego. Na zorganizowanych dwóch stanowiskach warsztatowych ratownicy z JRG Krotoszyn pod okiem specjalistów, doskonalili techniki ratownicze samoratowania i podejmowania osób na wysokości oraz podejmowania osób poszkodowanych z studni, kanałów i wykopów przy wykorzystaniu sprzętu wysokościowego będącego na wyposażeniu JRG Krotoszyn. Ćwiczenia praktyczne poprzedzone zostały wykładem na temat ratownictwa wysokościowego w KSRG na poziomie podstawowym. 

doskonalenie zawodowe a w szczególności ocena wyszkolenia to testy i sprawdziany, w lipcu przeprowadzono:

  • testy wydolnościowe oraz sprawności fizycznej,
  • testy za 2 kwartał 2015 roku
  • 3 wewnętrzne Inspekcje Gotowości Operacyjnej.

 

2. Prewencja społeczna i akcja "Zgaś ryzyko"

Pomimo wakacyjnej przerwy, strażacy z Krotoszyna starają się propagować zawód strażaka oraz bezpieczne zachowania wśród najmłodszych. W pogadankach podczas odwiedzin dzieci w strażnicach omawiają niebezpieczne sytuacje jakie mogą powstać oraz sposoby postępowania dzięki jakim można się ich ustrzec. W lipcu odwiedzili nas:

  • 9 lipca - dzieci z półkolonii z Krotoszyna- ok 20 osób
  • 17 lipca dzieci ze Stowarzyszenia'' Daj Szansę'' - 2 grupy po ok 40 osób
  • 31 lipca dzieci z półkolonii z Dzielic ok - 40 osób

Dodatkowo strażacy z JRG w ramach akcji "Zgaś Ryzyko" oraz prewencji społecznej opracowali i wstawili na stronę internetową komendy następujące artykuły z poradami:

  • zasady postępowania z owadami błonkoskrzydłymi,
  • żniwa mogą być bezpieczne
  • uwaga upały.

 

3. Doskonalenie zawodowe ratowników PSP i OSP

W dniu 8 lipca przeprowadzono ćwiczenia zgrywające z jednostkami OSP na obiekcie domu pomocy społecznej w Borzęciczkach. Alarmowanie i dysponowanie jednostek odbywało się w czasie rzeczywistym, co miało na celu wyciągniecie faktycznych wniosków. Tematem ćwiczeń był pożar piętra domu pomocy społecznej z jedną osobą poszkodowaną trudną do zlokalizowania. W trakcie ćwiczeń przećwiczono techniki ewakuacji, taktykę działań ratowniczo gaśniczych w obiektach, w których przebywają osoby o ograniczonej zdolności poruszania się, działania poszukiwawcze podczas działań gaśniczych, organizację KPP i łączności na terenie akcji.

Podczas wszystkich szkoleń i ćwiczeń doskonalono aspekty prowadzenia działań ratowniczych takich jak: wykorzystywanie różnych technik ratowniczych, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zasady organizacji akcji i łączności podczas działań zwracając uwagę na przestrzeganie zasad BHP.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd