Ratownictwo wodno – lodowe w miesiącu styczniu

W związku z dużymi mrozami akweny wodne pokryły się lodem i można na nim spotkać wędkarzy, łyżwiarzy oraz inne osoby lubiące zabawy na lodzie. Pomimo ostrzeżeń, że wejście na lód zawsze jest ryzykowne i najlepiej korzystać z sztucznie wylanych lodowisk, to na stawach czy jeziorach zawsze można spotkać sporo osób ślizgających się po lodowej nawierzchni.

Dlatego korzystając z odpowiednich warunków atmosferycznych, w miesiącu styczniu ratownicy zmian służbowych z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Krotoszyn przy pomocy sań do ratownictwa wodno lodowego oraz ubrań suchych ćwiczyli odpowiednie techniki postępowania na akwenach wodnych skutych lodem.  Ćwiczenia wykazały, że posiadany na wyposażeniu jednostki  sprzęt o lekkiej i wypornej konstrukcji, doskonale nadaje się do przeprowadzenia szybkiej i skutecznej akcji ratowniczej na lodzie. Zmienna w tym miesiącu temperatura pozwoliła na przeprowadzenie ćwiczeń podczas dużych mrozów (pierwsza dekada miesiąca) jak i podczas topiącego się lodu pod koniec stycznia.

Pomimo, że jesteśmy doskonale przygotowani do tego typu działań na terenie naszego powiatu -  Apelujemy, aby korzystać z profesjonalnych lodowisk i nie dać się skusić niepewnej pokrywie lodowej na przygodnych akwenach.

Tekst: kpt. Sławomir Włodarczyk

Foto: JRG Krotoszyn

 

 

1.JPG 2.JPG 3.JPG

4.JPG 5.JPG 6.JPG

7.JPG 8.JPG

 

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!