Zdarzenie masowe, chemia w lesie, pożar w zakładzie

            We wtorek 21 czerwca 2016 roku na terenie powiatu krotoszyńskiego odbyły się ćwiczenia całego stanu osobowego Komendy Powiatowej PSP w Krotoszynie. Strażacy ćwiczyli róże założenia i epizody, które tworzy, w wśród nich:

Epizod 1 „SALA”.

Założenie: W Sali gimnastycznej odbywa się mecz piłki ręcznej. Grają zespoły renomowane, a więc zainteresowanie spotkaniem jest bardzo duże, trybuny wypełnione są po brzegi.

Po rozegraniu pierwszej części meczu drużyna krzykliwych kibiców przegrywa, Kibice zachowują się agresywnie, prowokują pozostałych kibiców, wywiązuje się ostra wymiana zdań. I w momencie kiedy zawodnicy wychodzą na parkiet jeden z najbardziej agresywnych kibiców rozpyla w powietrzu aerozol niewiadomego pochodzenia ( gaz roweselający) i wychodząc z trybun krzyczy, że wszystkich wytruje. Wszyscy zajęci ewakuacją nie zauważają wyglądu osobnika, ani też tego jak był ubrany i czym lub z kim odjechał. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostaje 60 osób

 Epizod 2 „CHEMIA”.

Założenie: Agresywny kibic, który rozpylił w powietrzu w Sali gimnastycznej gaz odjeżdża w kierunku Ostrowa, a następnie Sulmierzyc. Nie zatrzymuje się do kontroli policjantom ruchu drogowego i ucieka. Traci jednak panowanie nad pojazdem i rozbija się w lesie. Policjanci są pierwsi na miejscu zdarzenia zauważają porozrzucane ampułki i probówki z substancjami niewiadomego pochodzenia. Jak się później okazuje są to chemikalia, które były przewożone przez kuriera z laboratorium narkotykowego. Są to substancje nieopisane, które reagują ze sobą wytwarzając ciepło i dym. Kierujący pojazdem zostaje ranny i uwięziony wewnątrz pojazdu.

            Epizod 3 „POŻAR”

Założenie: W czasie pracy w zakładzie pracy dochodzi do awarii procesu technologicznego. Pracownicy chcąc szybko naprawić usterkę bez zezwolenia i uzgodnień rozpoczynają prace pożarowo niebezpieczne polegające na spawaniu uszkodzonych elementów. W wyniku nieostrożnie prowadzonych prac dochodzi do zapalenia się składowanych w zakładzie materiałów. Pożar błyskawicznie się rozprzestrzenia na całą halę. Produkty spalania zagrażają pracownikom.

W ćwiczeniach udział wzięli strażacy z KP PSP Krotoszyn, KPPSP Ostrów Wielkopolski, KP PSP Pleszew, OSP Krotoszyn, OSP Zduny, Policja, Straż Miejska, Państwowe Ratownictwo Medyczne, przedstawiciele Gminnych i Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, przedstawiciele Wojewody Wielkopolskiego – Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, młodzież LO im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. K.F. Libelta w Krotoszynie, Zespołu Szkół nr 3 w Krotoszynie.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i organizację ćwiczeń.

Opracowanie: bryg. Tomasz Niciejewski

Zdjęcia: st. ogn. Monika Grząka 

 

                                     

1.jpg 2.jpg 3.jpg

4.jpg 5.jpg 6.jpg

7.jpg 8.jpg

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!