EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Powrót krotoszyńskich strażaków ze Szwecji

W poniedziałek 6 sierpnia 2018 roku w godzinach popołudniowych do Krotoszyna wrócili strażacy, którzy 20 lipca 2018 roku wyruszyli z pomocą w gaszeniu lasów do Szwecji.

St. kpt. Sławomira Włodarczyka, ogn. Pawła Flajszera i mł. ogn. Bartosza Górkę przywitali krotoszyńscy strażacy z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie st. bryg. Jackiem Strużyńskim na czele.

Funkcjonariusze nie kryli zaskoczenia i zadowolenia z tak serdecznego przywitania.

Po oficjalnej części na placu Komendy strażacy na sali szkoleniowej JRG w telegraficznym skrócie podzielili się doświadczeniami z przebytej misji po czym wspólnie zasiedli do pysznych deserów lodowych ofiarowanych przez krotoszyńską „Cukiernie Łyskawa” w uznaniu za poświęcenie Naszych kolegów strażaków.

Polscy strażacy podczas 14-dniowej misji, pomagali szwedzkim służbom w walce z pożarami lasów. Rejon działania Polaków obejmował 6,5 tys. hektarów lasów. W akcji gaszenia pożarów w Szwecji brali udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Dodatkowo wspierali ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP.

Podczas tych dwóch tygodni strażacy pracowali bez dnia przerwy w tzw. sposób „rotacyjny”. Oznacza to, że cały czas w akcji brało udział około 60 proc. strażaków. Natomiast około 40 proc. w tym czasie wypoczywało po 12 godzinnej służbie. Polscy strażacy bronili przed ogniem m.in. miejscowość Karbole, z której wcześniej ewakuowano mieszkańców. Zbudowali tam linię obrony o długości siedmiu kilometrów.

Wyjazd do Szwecji był związany z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów.

Opracowanie: kpt. Tomasz Patryas na podstawie materiałów
KG PSP
Zdjęcia: kpt. Tomasz Patryas, Gazeta Krotoszyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!