Bezpieczny powrót z wakacji

Wszystko co dobre szybko się kończy. Wakacje nieubłaganie zbliżają się do końca. Nadchodzi czas wakacyjnych powrotów charakteryzujący się zwiększonym natężeniem ruchu drogowego. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących 27 sierpnia 2018 roku funkcjonariusze Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej zorganizowali briefing edukacyjny dedykowany dla uczestników ruchu drogowego.

Cel akcji pod hasłem „Bezpieczny powrót z wakacji” zorganizowanej w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” był jasny. Poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez edukację. Kontrola stanu technicznego pojazdów, właściwego przewożenia bagażu oraz pouczenia w przypadku drobnych wykroczeń popełnionych przez kierujących i szkolenie z zakresu pierwszej pomocy – tak w skrócie można opisać tą akcję.

Wspomniany briefing zorganizowano przy drodze krajowej numer 15 w miejscowości Bożacin. Policjanci kontrolowali pojazdy i kierujących, którzy wracali z wakacji. Zdarzali się również i tacy, którzy dopiero na nie zmierzali. Policjanci przekazywali cenne wskazówki dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach i te dotyczące popełnionych wykroczeń. W ramach pouczenia zarówno kierujący, jak i pasażerowie, uczestniczyli w szkoleniu udzielania pierwszej pomocy.

Strażacy w pneumatycznym namiocie ratowniczym w prosty i zrozumiały sposób przekazywali wiedzę na temat sposobów postępowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego, między innymi podczas zdarzeń komunikacyjnych. Uczestnicy akcji poznali algorytm oceny stanu poszkodowanego, techniki udrażniania dróg oddechowych oraz w praktyce wykonali resuscytację krążeniowo – oddechową na przygotowanych fantomach.  Dodatkowo ratownicy otrzymali dużo pytań dotyczących postępowania w przypadku zadławienia u dzieci i niemowląt od rodziców małych pociech. Uczestnicy byli zadowoleni z udziału w briefingu, wynosząc ze spotkania cenna wiedzę i umiejętności. 

Warto poświęcić chwilę czasu i uwagi. Udzielając pierwszej pomocy ratujemy czyjeś życie lub zdrowie. Pamiętajmy, udzielenie pierwszej pomocy to nasz obowiązek.

Opracował: asp. Mateusz Dymarski –KP PSP Krotoszyn, sierż. sztab. Bartosz Karwik –KPP Krotoszyn

Zdjęcia: sierż. sztab. Bartosz Karwik, JRG Krotoszyn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20180827.jpg P1220153.JPG P1220155.JPG

P1220171.JPG P1220173.JPG P1220177.JPG

P1220182.JPG P1220189.JPG P8270061.JPG

P8270065.JPG P8270079.JPG P8270088.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracował: asp. Mateusz Dymarski –KP PSP Krotoszyn, sierż. sztab. Bartosz Karwik –KPP Krotoszyn

Zdjęcia: sierż. sztab. Bartosz Karwik, JRG Krotoszyn

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd