EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Strażacy podsumowali rok 2018. Uroczyste wprowadzenie do podziału bojowego nowego ciężkiego samochodu gaśniczego.

W czwartek 31 stycznia 2019 roku odbyła się odprawa roczna podsumowująca działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie w roku 2018 połączona z uroczystym wprowadzeniem do podziału bojowego nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA i przekazanie sprzętu pożarniczego.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie st. bryg Jacek Strużyński przywitał funkcjonariuszy i pracowników cywilnych KP PSP w Krotoszynie oraz zaproszonych gości w osobach:

 • bryg. Andrzej Bartkowiak - Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP,
 • Stanisław Szczotka - Starosta Krotoszyński,
 • Paweł Radojewski - Wicestarosta Krotoszyński,
 • Julian Poczta - Przewodniczący Rady Powiatu,
 • Ryszard Czuszke - Zastępca Burmistrza Krotoszyna,
 • Tomasz Chudy - Burmistrz Zdun,
 • Tomasz Lesiński - Burmistrz Kobylina,
 • Maciej Bratborski - Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.,
 • Dariusz Dębicki - Burmistrz Sulmierzyc,
 • Mariusz Dymarski - Wójt Gminy Rozdrażew,
 • ks. prałat Ryszard Dziamski - Kapelan krotoszyńskich strażaków,
 • dh Jacek Wybierała - Prezes Powiatowy ZOSP RP Powiatu Krotoszyńskiego,
 • dh Waldemar Florkowski –Wiceprezes Powiatowy ZOSP RP Powiatu Krotoszyńskiego;

W pierwszej części odprawy Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie st. bryg. Jacek Strużyński przedstawił analizę z działalności Komendy Powiatowej oraz ważne przedsięwzięcia i wydarzenia, które realizowane były w 2018 roku. Zakładane cele i zadania jak wynikało z przedstawionego przez Komendanta materiału zostały zrealizowane w pełni, a ku naszemu zadowoleniu udało się zrealizować zadania, które wykraczały poza plan. Nie było by to jednak możliwe gdyby nie zauważalne wsparcie za które Komendant w swym wystąpieniu wyraził serdeczne podziękowanie Wielkopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu oraz samorządowcom powiatu krotoszyńskiego. Nowy sprzęt przekłada się na lepsze wyposażenie, a w efekcie końcowym na poziom i skuteczność prowadzonych działań. W dalszej części wystąpienia nie zabrakło również podziękowań dla funkcjonariuszy i pracowników Komendy Powiatowej za wkład i zaangażowanie, które składało się finalnie na wysoki poziom realizowanych działań. Wysoki poziom współpracy pomiędzy Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie a Ochotniczymi Strażami Pożarnymi powiatu krotoszyńskiego zostało również podkreślone zarówno przez Komendanta Powiatowego jak również podczas wystąpień zaproszonych gości. To w dużej mierze dzięki mobilności Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej udało się wypracować bardzo dobry średni czas dojazdu do miejsca zdarzenia, który na 851 interwencji w roku 2018 wyniósł 6 minut i 48 sekund.

W drugiej części odprawy obecni na Świetlicy goście zostali zaproszeni na plac Komendy, gdzie nastąpiło uroczyste wprowadzenie do podziału bojowego nowego pojazdu pożarniczego i przekazanie zakupionego w 2018 roku sprzętu. Nim to jednak nastąpiło Kapelan krotoszyńskich strażaków ks. prałat Ryszard Dziamski pobłogosławił pojazd i sprzęt. Kluczyki do nowego GCBA z rąk Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego oraz Starosty Krotoszyńskiego odbierał Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie – st. kpt. Sławomir Włodarczyk.

Nowy pojazd pożarniczy GCBA 9,5/60 został wykonany na podwoziu MAN TGS i wyposażony jest w silnik o mocy 420 KM oraz uterenowione podwozie z napędem 6x6. Samochód posiada zbiornik wodny o pojemności 9.520 dm3 oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 960 dm3. Całość uzupełnia jednozakresowa autopompa o wydajności 6.000 dm3/min. Zabudowę pojazdu wykonała firma STOLARCZYK. Koszt zakupu pojazdu to jeden milion dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy złotych. Środki finansowe na zakup nowego samochodu pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz lokalnych Samorządów Powiatu Krotoszyńskiego. Wraz z pojazdem, również przekazywany został sprzęt ratowniczy, o wartości stu dwudziestu tysięcy złotych.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: st. sekc. Szymon Kujawa

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd