EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Pożar lasu

 

W środę, 23 lipca 2014 roku o godzinie 6:42 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Roszki.
Do pożaru wysłane zostały samochody gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Krotoszyna oraz samochody gaśnicze z OSP Roszki, Chwaliszew, Orpiszew i OSP Raszków.
Po dojechaniu do miejsca pożaru Kierujący Działaniem Ratowniczym w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że pali się pokrycie gleby w lesie sosnowym na powierzchni ok. 0,5 ha. Panuje duże zadymienie, a ogień się rozprzestrzenia.
W pierwszej fazie działań strażacy podali wodę z dwóch linii wężowych na front pożaru co pozwoliło na ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia na dalszą część lasu. Po przybyciu następnych jednostek rozwinięto kolejne linie gaśnicze, co spowodowało ugaszenie ognia na całej powierzchni. Jednak torfowa struktura gleby doprowadziła do przedostania się ognia do jej wnętrza. W związku z tym przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego, strażacy przekopywali pogorzelisko oraz zlewali je wodą. Działania trwały ponad 5 godzin. Wartość uratowanego mienia oszacowano na 100 tys. zł. natomiast straty na kwotę 10 tys. zł. Prawdopodobna przyczyna pożaru to zaprószenie ognia.
Tekst: bryg. Tomasz Niciejewski
Foto: bryg. Mariusz Przybył

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd