Pożar w Lutogniewie

 

W środę 29 października 2014 roku w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie o godzinie 13:00 rozpoczęła się Sesja Rady Powiatu Krotoszyńskiego. Wielopunktowe obrady przebiegały bez żadnych zakłóceń. Zakończenie obrad zaplanowano na godzinę 14:45. Dochodziła godzina 14:38 kiedy obrady zostały przerwane spokojnym lecz stanowczym głosem Dyżurnego Operacyjnego Powiatu, który spokojnym głosem ogłaszał alarm dla zastępów. Prawie wszyscy zebrani na świetlicy odwrócili wzrok w stronę głośnika, z którego płynęła informacja…”UWAGA zastęp GCBA wyjazd do pożaru budynku mieszkalnego…” po zapowiedzi dzwonki, kilka chwil…słychać sygnały, samochód wyjeżdża, a obrady zostają wznowione.
Do pożaru zostały także wysłane samochody gaśnicze z OSP Lutogniew, OSP Kuklinów, OSP Benice i OSP Krotoszyn.
PO dojechaniu do miejsca zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że palą się dwa garaże w całej objętości, dach na dwóch budynkach garażowych częściowo zawalony do środka. Palą się okna w budynku mieszkalnym przyległym do palących się garaży. Zagrożone garaże i drugi budynek mieszkalny przyległy do palących się garaży. Osób poszkodowanych nie ma.
Strażacy zabezpieczyli teren działania, z urządzenia ONE SEVEN podali pianę ciężką w natarciu na palące się garaże. Równocześnie podano wodę z trzech linii gaśniczych w obronie: jeden wprowadzono do wewnątrz budynku na wysokości parteru i podano na palące się garaże, drugi do piwnicy w celu zabezpieczenia nagromadzonego opału w postaci drewna i węgla. Trzeci podano z drabiny przenośnej na dachy przyległych garaży. Po stłumieniu ognia przy budynkach przegrupowano siły i środki w celu dogaszenia ognia wewnątrz garaży. W celu dotarcia do źródeł ognia rozebrano cześć więźby dachowej i usunięto na zewnątrz pozostałości po płycie obornickiej, która stanowiła pokrycie garaży. Materiał nagromadzony w garażach usunięto na zewnątrz i dogaszono. Ratownicy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Po ugaszeniu pożaru wszystkie obiekty sprawdzono kamerą termowizyjną, zagrożeń nie stwierdzono. Działania trwały jedna godzinę 58 minut.
Tekst: bryg. Tomasz Niciejewski
Foto: kpt. Dariusz Kulawski

1.jpg 10.jpg 11.jpg

12.jpg 13.jpg 14.jpg

15.jpg 2.jpg 3.jpg

4.jpg 5.jpg 6.jpg

7.jpg 8.jpg 9.jpg

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd