Ogniste walentynki w Rzemiechowie

W środę 14 lutego 2017 roku o godzinie 20:41 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze silosu z odpadami do którego doszło na terenie jednej z firm w miejscowości Rzemiechów ( gmina Kobylin )

Dyspozytor po przyjęciu zgłoszenia wysłał do pożaru zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Zdunach, Baszkowie, Kobylinie, Smolicach, Zalesiu Wielkim, Zalesiu Małym i Bestwinie.

Po dojechaniu do miejsca zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym przeprowadził rozpoznanie, w wyniku którego ustalił, że pali się sterta składowanych odpadów służących do wytwarzania paliwa alternatywnego w jednym z ośmiu betonowych boksów. Od będącego na miejscu pracownika uzyskał informację, iż pożarem objęte jest około 50 ton materiału palnego. W chwili przybycia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej pożar był w pełni rozwinięty stwarzając zagrożenie rozprzestrzeniania się ognia na sąsiednie betonowe boksy wypełnione po brzegi materiałem palnym. W zdarzeniu nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

Strażacy zabezpieczyli teren działania, po czym przystąpili do realizacji zamiaru taktycznego obranego przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi. Wykorzystując potencjał ratowniczy zgromadzony na terenie akcji podano łącznie 5 prądów gaśniczych, prowadząc działania w natarciu i obronie zagrożonego mienia. Nadpalony materiał znajdujący się w boksie został usunięty na przyległy teren należący do właściciela. Usuwane paliwo przez 2 ładowarki teleskopowe było systematycznie dogaszane przez druhów OSP. Przy pomocy kamery termowizyjnej monitorowano miejsce pożaru oraz miejsce dogaszania. Działania trwały 4 godziny i 26 minut. W zdarzeniu udział brało łącznie 13 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz 61 strażaków.

Opracowanie: kpt. Tomasz Patryas, asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: asp. sztab. Dariusz Rybka, OSP Kobylin

 

 

 

 

 

IMG_20170214_213046.jpg IMG_20170214_213404.jpg IMG_20170215_002205.jpg

foto Wieslaw Kupczyk_2.jpg foto Wiesław Kupczyk_1.jpg foto Wiesław Kupczyk_3..jpg

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd