Pożar w kruchcie kościoła w Krotoszynie

We wtorek 5 lutego 2019 roku o godzinie 15:17 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Krotoszynie.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie. Do zdarzenia wyjechała również Grupa Operacyjna pod dowództwem Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że doszło do pożaru w kruchcie Kościoła od strony wejścia głównego. W momencie przybycia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowych pożar był już ugaszony przy pomocy gaśnic proszkowych przez osoby postronne i Strażnika Miejskiego. Przez przeszklone drzwi widoczne jest zadymienie w głównej nawie kościoła. Wszystkie drzwi są zamknięte.

Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie strażacy wykorzystując hydrauliczną wyważarkę do drzwi oraz sprzęt tnący wykonali dostęp do wnętrza kościoła. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt Ochrony Dróg Oddechowych pootwierali pozostałe drzwi i przystąpili do mechanicznego oddymiania obiektu. W trakcie prowadzonych działań strażacy na bieżąco monitorowali kamerą termowizyjną wszystkie dostępne pomieszczenia w kościele. Po przybyciu na miejsce kościelnego otwarto wejście na chór i poddasze, które również zostało oddymione i sprawdzone kamerą termowizyjną. Kamera nie wskazała zagrożenia. Po całkowitym oddymieniu świątyni działania zakończono i zastępy powróciły do bazy.

Działania Straży Pożarnej trwały 1 godzinę i 46 minut.  

Opracowanie: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: JRG Krotoszyn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

IMG_20190205_152239.jpg IMG_20190205_152251.jpg IMG_20190205_152811.jpg

WP_20190205_007.jpg WP_20190205_021.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd