Pożar słomy na polu

W niedzielę 30 czerwca 2019 roku o godzinie 15:28 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze pola uprawnego w miejscowości Biały Dwór (gmina Koźmin Wielkopolski).

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jedenaście zastępów gaśniczych z powiatu krotoszyńskiego oraz jeden samochód operacyjny z oficerem w dyspozycji komendanta powiatowego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się około 1 hektar niesprasowanej słomy jęczmiennej, pożar rozprzestrzenia się w kierunku lasu.

Działania straży pożarnej polegały na podaniu w pierwszej fazie działań trzech prądów gaśniczych w obronie pozostającego na polu zboża na pniu oraz niesprasowanej słomy jęczmiennej. Sukcesywnie docierające kolejne zastępy pożarnicze zostały wprowadzone do działań co pozwoliło na zwiększenie intensywności podawania środka gaśniczego poprzez podanie kolejnych prądów gaśniczych wody w natarciu na palącą się ściółkę leśną oraz pole doprowadzając do lokalizacji pożaru. Po całkowitym ugaszeniu pożaru działania zakończono. Zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Działania straży pożarnej wspierały patrolujące samoloty gaśnicze Dromader, które dokonały łącznie czterech zrzutów środka gaśniczego w postaci wody. Dużą pomocą wykazali się również rolnicy, którzy dysponując ciągnikami z oprzyrządowaniem oborali spalony obszar.

W wyniku pożaru spaleniu uległa słoma na powierzchni około 2 hektarów oraz 0,5 hektara poszycia leśnego.

W działaniach trwających 4 godziny i 8 minut udział brali strażacy z JRG Krotoszyn, OSP Koźmin Wielkopolski, OSP Czarny Sad, OSP Borzęciczki, OSP Wałków, OSP Roszki, OSP Orpiszew, OSP Benice, OSP Rozdrażew i OSP Zduny.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: dh Szymon Sikora – OSP Koźmin Wlkp.

 

   

1.jpg 2.jpg DSC_2940.jpg

DSC_2946.jpg DSC_2961.jpg DSC_2990.jpg

Our website is protected by DMC Firewall!