EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Duży pożar obiektu przeznaczonego do rozbiórki

W środę 14 sierpnia 2019 roku około godziny 17:50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło kilkanaście zgłoszeń z różnych regionów powiatu informujących o widocznym dużym zadymieniu nad miastem. Jak się okazało był to duży pożar pokrycia dachowego obiektu przeznaczonego do rozbiórki na terenie starej cegielni na ul. Przemysłowej w Krotoszynie.

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował dziewięć zastępów gaśniczych z powiatu krotoszyńskiego oraz jeden samochód operacyjny z oficerem w dyspozycji komendanta powiatowego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się pokrycie dachowe wykonane z materiałów łatwopalnych na obiekcie produkcyjnym przeznaczonym do rozbiórki. Nad powierzchnią dachową unosiły się kłęby czarnego dymu oraz wysokie płomienie. Dodatkowo pożar umiejscowiony był również wewnątrz obiektu otoczonego gruzami. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Działania straży pożarnej polegały na podaniu w pierwszej fazie dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na objętą pożarem powierzchnię dachową oraz wnętrze budynku. Po dotarciu kolejnych zastępów zwiększono skuteczność działań gaśniczych podając łącznie sześć prądów wody ze stanowiska gaśniczych rozlokowanych po obu stronach obiektu. W momencie stłumienia ognia Kierujący Działaniami Ratowniczymi wykorzystując podnośnik hydrauliczny dokonał oględzin stabilności konstrukcji obiektu poddanego częściowej rozbiórce oraz zweryfikował strefę zagrożenia urządzaniami pomiarowymi. Budynek przeszukano pod kątem występowania ewentualnych osób poszkodowanych bądź zagrożonych, których  na szczęście nie stwierdzono. W dalszej części działań sukcesywnie dogaszano lokalizowane za pomocą kamery termowizyjnej ukryte zarzewia ognia wykonując piłami do cięcia otwory w nadpalonej wierzchniej izolacji dachu. Zaopatrzenie wodne na miejscu akcji zorganizowano w oparciu o pobliską sieć hydrantową. Podjęte działania przez Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej doprowadziły do całkowitego ugaszenia pożaru na dużej powierzchni. Na miejscu podjęto współpracę z funkcjonariuszami Policji, przedstawicielem Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz pracownikami firmy realizującej prace rozbiórkowe na terenie starej cegielni.

W działaniach trwających 4 godziny i 48 minut udział brali strażacy z JRG Krotoszyn, OSP Krotoszyn, OSP Biadki, OSP Benice, OSP Koźmin Wielkopolski oraz  OSP Zduny.

Opracowanie: asp. Mateusz Dymarki

Zdjęcia: dh Szymon Sikora – OSP Koźmin Wielkopolski, Redakcja - Życie Krotoszyna

 

 

 

 

 

   

Our website is protected by DMC Firewall!