EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Nocny wyciek gazu na jednej z krotoszyńskich stacji

Po odtworzeniu gotowości bojowej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie po dużym pożarze na terenie byłej cegielni strażacy mieli tylko chwilę wytchnienia. O godzinie 02:40 w dniu 15 sierpnia 2019 roku wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu instalacji do tankowania gazu LPG na jednej z krotoszyńskich stacji paliw.

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował dwa zastępy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że na terenie stacji paliw doszło do wycieku gazu z instalacji służącej do tankowania gazu LPG. Przyczyną powstania zagrożenia było uszkodzenie przewodu służącego do napełniania zbiorników LPG w pojazdach osobowych. Pracownicy stacji paliw znajdowali się w budynku handlowym.

Działania straży pożarnej w pierwszej fazie akcji polegały na wyznaczeniu strefy niebezpiecznej wynoszącej 150 metrów od miejsca uwolnienia substancji chemicznej oraz natychmiastowej ewakuacji dwóch pracowników stacji w miejsce bezpieczne. Następnie ratownicy wyposażeni w aparaty ochrony układu oddechowego oraz urządzenia pomiarowe zweryfikowali strefę zagrożenia zmniejszając jej rozmiar w oparciu o wyniki pomiarów. Rota realizująca czynności w strefie zagrożenia odłączyła zasilanie w stacji tankowania gazu oraz zakręciła zawór główny, eliminując wyciek. W dalszej części działań strażacy monitorowali stężenia gazów niebezpiecznych w atmosferze stopniowo zmniejszając wielkość strefy. Po całkowitym usunięciu zagrożenia potwierdzonym za pomocą urządzeń pomiarowych teren wokół uszkodzonej stacji tankowania wygrodzono taśmą ostrzegawczą, przekazując mienie do nadzorowania pracownikom. Na tym interwencje trwającą łącznie 56 minut zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania

Opracowanie: asp. Mateusz Dymarki

Zdjęcia: JRG PSP Krotoszyn

 

 

 

 

 

   

Our website is protected by DMC Firewall!