Ogromna tragedia w Chwaliszewie. W pożarze budynku inwentarskiego spłonęły setki świn.

Tragiczny w skutkach pożar budynku inwentarskiego miał miejsce w środę 28 sierpnia 2019 roku w miejscowości Chwaliszew (gm. Krotoszyn). Niestety pomimo szybkiej reakcji straży pożarnej oraz dużego zaangażowania sił i środków, również z powiatów sąsiednich ogień wyrządził ogromne straty. Spłonęło około 700 sztuk świń oraz dach i wyposażenie wielko powierzchniowej chlewni. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło o godzinie 10:28.

Dyżurny Operacyjny Powiatu zadysponował do działań 11 zastępów z Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej. Na miejsce pożaru skierowano 4 pojazdy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz samochody gaśnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Biadek, Orpiszewa, Chwaliszewa, Zdun. Dodatkowo w działaniach uczestniczył specjalny kontener ze sprzętem ochrony układu oddechowego oraz podnośnik hydrauliczny z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Ostrowie Wielkopolskim.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że pali się dach budynku inwentarskiego na całej powierzchni. Część konstrukcji dachowej zapadła się do wnętrza budynku dodatkowo utrudniając akcję gaśniczą. Niestety w momencie przybycia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej na miejsce zdarzenia wewnątrz chlewni uwidoczniono dużą ilość padłych zwierząt, która poddana została oddziaływaniu wysokiej temperatury. Rozwinięty pożar zagrażał silosom paszowym zlokalizowanym w pobliżu. Kierujący Działaniami Ratowniczymi nie posiadał informacji dotyczących osób poszkodowanych.

Strażacy zabezpieczyli teren działań przystępując do natychmiastowej akcji gaśniczej. Dojeżdżające na miejsce pożaru siły i środki rozlokowano po obu stronach budynku podając sumarycznie sześć prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się dach obiektu oraz obronie zagrożonych silosów. Po stłumieniu ognia przystąpiono do rozbiórki nadpalonej więźby dachowej, która poddana oddziaływaniu wysokiej temperatury zapadła się do środka budynku. Z uwagi na brak możliwości wprowadzenia do chlewni ratowników, rozbiórkę realizowano tylko i wyłącznie z zewnątrz obiektu stosując żurawia hydraulicznego. Otrzymując informacje o złym stanie psychofizycznym właściciela gospodarstwa ratownicy udzielili mężczyźnie wsparcia psychicznego, wzywając na miejsce pogotowie ratunkowe. Po przybyciu karetki pogotowia poszkodowanego przekazano pod opiekę ratowników medycznych. Z uwagi na niestabilną konstrukcję budynku, KDR nie zezwolił na wprowadzenie ratowników do wnętrza chlewni, dlatego zlokalizowane za pomocą kamery termowizyjnej zarzewia ognia w obiekcie dogaszono z kosza podnośnika hydraulicznego. W działaniach na miejscu pożaru uczestniczyła grupa operacyjna Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadzorując całą akcję gaśniczą. Dodatkowo podczas akcji współpracowano z funkcjonariuszami Policji oraz straży miejskiej w zakresie zabezpieczenia drogi dojazdowej do obiektu a także gminnym centrum zarządzana kryzysowego organizując posiłki regeneracyjne i wodę pitną dla ratowników. Na miejscu pożaru obecny był także Burmistrz Krotoszyna oraz przedstawiciel inspekcji weterynaryjnej. Po ponad 8 godzinach akcji gaśniczej udało się całkowicie usunąć zagrożenie. W działaniach ratowniczo-gaśniczych w ogólnym rozrachunku uczestniczyło łącznie 15 zastępów straży pożarnej.

Opracował: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia : KP PSP Krotoszyn, Portal PKR24.pl

 

 

 

 

 

 

 

   

1PKR.jpg 2PKR.jpg IMG_20190828_104640.jpg

IMG_20190828_104700.jpg IMG_20190828_104740.jpg IMG_20190828_104745.jpg

DMC Firewall is a Joomla Security extension!