Pożar budynku jednorodzinnego w Suśni

W czwartek 12 września 2019 roku o godzinie 14:15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku jednorodzinnego w miejscowości Suśnia gm. Koźmin Wielkopolski. W procesie przyjęcia zgłoszenia uzyskano informację, że wewnątrz obiektu mogą znajdować się jego użytkownicy, dlatego scenariusze przebiegu akcji mogły być różne.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia skierował dwa pojazdy gaśnicze oraz podnośnik hydrauliczny z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie a także po jednym zastępie z jednostek OSP Koźmin Wielkopolski, OSP Czarny Sad, OSP Borzęciczki i OSP Benice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się dach budynku mieszkalnego. Pożar objął całą drewnianą konstrukcję dachową pokrytą dachówką ceramiczną. Widoczne płomienie w otworach okiennych na parterze oznaczały, że ogień przedostał się również do wnętrza budynku. Na szczęście lokatorzy obiektu zostali wyprowadzeni na zewnątrz przez funkcjonariuszy Policji oraz sąsiadów i nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

Działania straży pożarnej w pierwszej fazie akcji polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów gaśniczych wody w natarciu na palącą się więźbę dachową oraz wyposażenie budynku. Sumarycznie podczas działań podano trzy skuteczne prądy wody doprowadzając do szybkiego ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia. W trakcie akcji gaśniczej jednemu z lokatorów ewakuowanych z budynku udzielono wsparcia psychicznego wzywając na miejsce pogotowie ratunkowe.  Po przybyciu zespołu ratownictwa medycznego osobę poszkodowaną przekazano pod opiekę ratownika medycznego, który nie stwierdził podstaw do hospitalizacji.  W momencie stłumienia ognia rozpoczęto dokładne przeszukanie pomieszczeń oraz dogaszanie zarzewi ognia zlokalizowanych za pomocą kamery termowizyjnej. Celem całkowitego ugaszenia pożaru ratownicy usunęli z wnętrza budynku nadpalone elementy stolarki wewnętrznej oraz dokonali częściowej rozbiórki drewnianej więźby dachowej. Po zakończonej akcji gaśniczej obiekt oddymiono i przewietrzono potwierdzając całkowitą likwidację zagrożenia urządzeniami pomiarowymi. Opiekę nad użytkownikami obiektu przejęli przedstawiciele  Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koźminie Wielkopolskim.  Na tym działania straży pożarnej  trwające łącznie 4 godziny i 6 minut zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Opracował: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: Portal „PKR24.pl” – Sebastian Kalak

 

 

 

 

 

   

1 PKR24.jpg 2 PKR24.jpg 3 PKR24.jpg

4 PKR24.jpg 5 PKR24.jpg 6 PKR24.jpg

DMC Firewall is a Joomla Security extension!