Dwa wypadki w krótkim czasie, trzy osoby poszkodowane.

W piątek 04 października 2019 roku przed południem na drogach krajowych w powiecie krotoszyńskim doszło do dwóch groźnie wyglądających wypadków. Pierwsze zdarzenie miało miejsce na drodze krajowej 36 w Starym Kobylinie. Zgłoszenie o dachowaniu pojazdu osobowego wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie o godzinie 08:35.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazd gaśniczy z jednostki OSP Kobylin.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia przeprowadzono rozpoznanie w wyniku którego ustalono, że samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo zlokalizowane na terenie leśnym. Pojazdem marki Ford Mondeo podróżowały dwie kobiety oraz dziecko. Przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej uczestnicy zdarzenia samodzielnie opuścili uszkodzony środek transportu, jednakże jedna z kobiet odczuwała dolegliwości związane z wypadkiem.

Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpili do oceny stanu uczestników zdarzenia. Poszkodowanej kobiecie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, natomiast dziecko otrzymało od strażaków misia, który pozytywnie wpłynął na samopoczucie najmłodszego pasażera. Po przybyciu zespołu ratownictwa medycznego osobę poszkodowaną przekazano pod opiekę służb medycznych. W czasie przesłuchania realizowanego przez funkcjonariuszy Policji druga z kobiet zgłosiła złe samopoczucie, dlatego również otrzymała pomoc medyczną. Decyzją kierownika zespołu uczestniczki zdarzenia zostały hospitalizowane celem dalszej obserwacji. W dalszej części działań z jezdni usunięto nadmiar ziemi zalegający na jednym pasie oraz odłączono akumulator w uszkodzonym pojeździe. Dokładnie o godzinie 09:56 działania zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Przerwa nie trwała jednak zbyt długo. Kolejne zgłoszenie o wypadku drogowym wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego o godzinie 11:28. Tym razem na drodze krajowej numer 15 w miejscowości Bożacin samochód ciężarowy uderzył w pojazd służby drogowej wykaszający rów.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia przeprowadzono rozpoznanie w wyniku którego ustalono, że samochód ciężarowy uderzył w przyczepkę ostrzegawczą znajdującą się za ciągnikiem z kosiarką na wysięgniku. Uczestnicy zdarzenia opuścili swoje pojazdy przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej. Kierowca ciągnika uskarżał się na ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Droga krajowa została całkowicie zablokowana.

Strażacy w pierwszej kolejności zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz dokonali oceny stanu poszkodowanego mężczyzny. Kierowcy ciągnika odczuwającemu dyskomfort w odcinku szyjnym kręgosłupa udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia służb medycznych. Po dojeździe karetki pogotowia poszkodowanego przekazano pod opiekę ratownika, który podjął decyzję o przetransportowaniu uczestnika zdarzenia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W dalszej części działań strażacy usunęli z jezdni płyny eksploatacyjne oraz elementy karoserii samochodowej stwarzające zagrożenie dla pojazdów kołowych. Na tym interwencje trwającą łącznie 02 godziny i 27 minut zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Opracował: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: JRG Krotoszyn

 

 

 

 

 

 

   

1.jpeg 2.jpeg 3.jpeg

4.jpeg 6.jpeg PA040001.JPG

PA040002.JPG PA040006.JPG PA040007.JPG

PA040011.JPG

Our website is protected by DMC Firewall!