EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Bardzo duży pożar hali produkcyjnej w Białym Dworze

W czwartek 7 listopada 2019 roku o godzinie 3:31 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali produkcyjnej w miejscowości Biały Dwór (gmina Koźmin Wielkopolski).

Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie do zdarzenia zadysponował zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz jednostek OSP Koźmin Wielkopolski, OSP Czarny Sad, OSP Wałków, OSP Borzęciczki. Do zdarzenia udał się również zastępca komendanta powiatowego PSP w Krotoszynie mł. bryg. Tomasz Polak. Za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu do zdarzenia skierowane zostały również zastępy pożarnicze z powiatów ościennych tj.: siły i środki wchodzące w skład powiatowego plutonu ratowniczego z powiatu jarocińskiego (JRG Jarocin, OSP Racendów, OSP Witaszyce, OSP Jaraczewo), podnośnik hydrauliczny z KP PSP Gostyń, kontener ze sprzętem ochrony układu oddechowego z KP PSP Ostrów Wielkopolski, batalionowy samochód dowodzenia i łączności z KW PSP Poznań oraz Grupa Operacyjna Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego.

Po przybyciu na miejsce zastępów pożarniczych, Kierujący Działaniem Ratowniczym przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się hala produkcyjna w całej objętości, płomienie wydobywają się na zewnątrz budynku. Osoby pracujące wewnątrz budynku w wyniku zdarzenia nie odniosły żadnych obrażeń i samodzielnie opuściły halę przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Strażacy po uzyskaniu informacji od pracowników zakładu o odłączeniu mediów w hali produkcyjnej przystąpili do podawania środków gaśniczych na palący się obiekt. Z uwagi na niestabilną konstrukcję obiektu objętego pożarem oraz potwierdzoną informację dotyczącą braku osób poszkodowanych, Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o nie wprowadzaniu ratowników do wnętrza obiektu i skierował do działań specjalistyczny sprzęt w postaci podnośników hydraulicznych oraz bezzałogowy statek powietrzny (zwany potocznie dronem) z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zwiększając tym samym efektywność działań i bieżącej oceny sytuacji. Na miejsce zdarzenia sukcesywnie docierały kolejne Siły i Środki co pozwoliło zwiększyć intensywności podawania środka gaśniczego, łącznie w newralgicznym punkcie akcji podano 6 skutecznych prądów gaśniczych w natarciu na halę objętą pożarem. Po zlokalizowaniu pożaru i stłumieniu płomieni przystąpiono do przeszukania obiektu oraz do usuwania elementów konstrukcyjnych, wyposażenie hali i materiałów palnych na zewnątrz w celu dogaszenia. Przed zakończeniem działań pogorzelisko oddymiono i przewietrzono oraz sprawdzono obiekt kamerą termowizyjną potwierdzając tym samym likwidację zagrożenia.

W działaniach gaśniczych trwających ponad 6 godzin udział brało 20 zastępów straży pożarnej w sile 76 strażaków.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: KP PSP Krotoszyn, Marek Radziszewski.

 

 

 

 

 

 

 

   

DMC Firewall is a Joomla Security extension!