EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Rozpoznanie zagrożenia w jednym z zakładów produkcyjnych na terenie Krotoszyna

W sobotę o godzinie 04:56 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęła informacja o załączonej instalacji wykrywania zagrożenia w pomieszczeniu magazynowym na terenie jednego z zakładów produkcyjnych w Krotoszynie.

Dyżurny Operacyjny Powiatu celem weryfikacji zagrożenia do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krotoszynie. Dodatkowo na teren zakładu skierowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego z Ostrowa Wielkopolskiego oraz Oficera operacyjnego KP PSP Krotoszyn.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że w pomieszczeniu magazynowym na jednej z hal produkcyjnych załączyła się instalacja wykrywania zagrożenia. Pracownicy zakładu opuścili obiekt przez przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej. Brak zewnętrznych oznak zagrożenia. W zdarzeniu nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

Strażacy w pierwszej kolejności zabezpieczyli miejsce prowadzonych działań i wyznaczyli strefę niebezpieczną. Następnie ratownicy wyposażeni w środki ochrony indywidualnej adekwatne do sytuacji na miejscu zdarzenia przystąpili do weryfikacji zagrożenia wewnątrz obiektu przy użyciu dostępnych urządzeń pomiarowych.  W tym samym czasie decyzją Kierującego Działaniami Ratowniczymi na terenie zakładu sprawiono namiot pneumatyczny z nagrzewnicą w którym umieszczono pracowników celem zapewnienia im  komfortu termicznego oraz kabinę dekontaminacyjną przygotowując się na ewentualne  działania zmierzające do likwidacji zagrożenia. W ramach przeprowadzonego rozpoznania przy użyciu urządzeń pomiarowych nie stwierdzono zagrożenia w obiekcie magazynowym. Po przybyciu Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z Ostrowa Wielkopolskiego ratownicy dokonali ponownej oceny zagrożenia ustalając, że prawdopodobną przyczyną alarmu w zakładzie produkcyjnym było wadliwe działanie instalacji wykrywania. Po zakończeniu procesu weryfikacji zagrożenia pomieszczenia objęte działaniami profilaktycznie przewietrzono. Na tym działania zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.  

Opracowanie: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: OSP Krotoszyn

DMC Firewall is a Joomla Security extension!