„Czad” zaatakował i zebrał żniwo

W czwartek 9 stycznia 2020 roku o godzinie 10:06 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o możliwości pojawienia się tlenku węgla w jednym z mieszkań przy ulicy Koźmińskiej w Krotoszynie.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej, ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego i wyposażeni w urządzenia pomiarowe weszli do mieszkania gdzie znaleźli leżącego mężczyznę. Natychmiast przystąpili do sprawdzenia funkcji życiowych nieprzytomnej osoby. Niestety na ratunek było już za późno.

Urządzenie pomiarowe w które wyposażeni byli strażacy potwierdziło obecność tlenku węgla, co prawdopodobnie było przyczyną śmierci mężczyzny.

Po przewietrzeniu mieszkania ponownie sprawdzono wszystkie pomieszczenia w budynku, potwierdzając likwidację zagrożenia. Na tym działania straży pożarnej trwające 48 minut zakończono i zastępy wróciły do miejsca stacjonowania.

W działaniach udział brały trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: JRG Krotoszyn, Redakcja „Gazeta Krotoszyńska”

Strażacy po raz kolejny apelują !!!

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Aby zapobiec zatruciom, a nawet śmierci powinniśmy zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla. Czujka poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny zaalarmuje o podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu. Koszt takiego urządzenia jest niewspółmierny z korzyściami które możemy osiągnąć!

 

1GK.jpeg 2PSP.jpg

DMC Firewall is a Joomla Security extension!