EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Pożar trawy w młodniku.

Wraz z przyjściem wiosny strażacy coraz częściej wyjeżdżają do pożarów traw, gałęzi i innych pozostałości roślinnych. Wysuszona roślinność jest doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

W niedziele 22 marca 2020 roku o godzinie 14.36 strażacy zostali wezwani do pożaru trawy w młodniku sosnowym w miejscowości Chwaliszew. Do zdarzenia skierowane zostały dwa zastępy z JRG Krotoszyn oraz po jednym zastępie z jednostek OSP Chwaliszew, OSP Zduny i OSP Biadki. W wyniku pożaru spaleniu uległa trawa na powierzchni około 2000 mkw.

Wczorajszy pożar to nie pierwsza interwencja związana z pożarami traw i pozostałości roślinnych. Wcześniej strażacy gasili 17 marca br. pożar trawy w miejscowości Stary Kobylin, 18 marca br. pożar trawy i gałęzi w miejscowości Borzęciczki, 19 marca br. pożar trawy w Nowej Obrze oraz 20 marca br. pożar trawy i gałęzi w Wolenicach.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalanie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę – nic bardziej mylnego. 13 marca 2020 roku przy udziale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowej Straży Pożarnej, a także przy wsparciu Lasów Państwowych ruszyła kolejna edycja kampanii STOP POŻAROM TRAW. W ramach akcji została uruchomiona strona internetowa www.stoppozaromtraw.pl, gdzie można znaleźć wszystkie informacje dotyczące zagrożeń i skutków często wymykających się spod kontroli pożarów traw.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: Lokalny Portal Informacyjny PKR24.pl, dh Wiesław Kupczyk - OSP Kobylin

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!