Pożar budynków inwentarskich w Biadkach

W poniedziałek 20 kwietnia 2020 roku o godzinie 10:06 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego w Biadkach (gmina Krotoszyn). Już na etapie dojazdu pierwszych zastępów widoczne kłęby dymu wskazywały na rozwinięty pożar o dużej intensywności.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z jednostek ochotniczych straży pożarnych w Biadkach, Krotoszynie, Orpiszewie i Chwaliszewie.

W momencie dotarcia pierwszego zastępu Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się materiał magazynowany pod wiatą połączoną z budynkiem inwentarskim oraz ciągnik rolniczy. Występuje bardzo duże zadymienie utrudniające szczegółowe rozpoznanie. Przed przybyciem jednostek straży pożarnej właściciel gospodarstwa wyprowadził inwentarz z zagrożonego obiektu oraz podjął nieskuteczną próbę gaszenia pożaru. Ogień zagrażał pozostałym zabudowaniom zlokalizowanym w pobliżu.

Po zabezpieczeniu terenu strażacy w początkowej fazie działań podali jeden prąd gaśniczy w obronie zagrożonych obiektów oraz dwa prądy gaśnicze wody w natarciu na palące się materiały zgromadzone pod wiatą magazynową. Po dojeździe kolejnych zastępów zwiększono intensywność podawania środka gaśniczego oraz zorganizowano zaopatrzenie wodne metodą dowożenia. Działania prowadzono na dwóch odcinkach bojowych odpowiednio wykorzystując potencjał ratowniczy zadysponowany na miejsce pożaru. Podczas współpracy z właścicielem gospodarstwa zaobserwowano u mężczyzny zaczerwienienie okolicy twarzy oraz dłoni powstałe w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury, dlatego wyznaczona rota udzieliła poszkodowanemu pomocy medycznej zabezpieczając oparzenia. Do czasu przyjazdu służb medycznych mężczyzna pozostał pod opieką strażaków, którzy udzielili uczestnikowi zdarzenia wsparcia psychicznego. Zadysponowany na miejsce pożaru Zespół Ratownictwa Medycznego podjął decyzje o hospitalizacji właściciela gospodarstwa, którego przetransportowano do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po stłumieniu ognia i częściowym oddymieniu obiektu strażacy dogasili zarzewia ognia zlokalizowane za pomocą kamery termowizyjnej oraz usunęli nadpalone materiały zgormadzone pod wiatą. Materiały palne zostały przewiezione do betonowego silosu ładowarką teleskopową udostępnioną przez właścicieli i dogaszone. Sprawna akcja gaśnicza pozwoliła ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia na pozostałe zabudowania minimalizując straty pożarowe. Po zakończeniu działań obiekt został sprawdzony urządzeniami pomiarowymi, które potwierdziły likwidację zagrożenia. Ewakuowany inwentarz został objęty nadzorem weterynaryjnym. W działaniach trwających łącznie 03 godziny i 48 minut brało udział 9 zastępów straży pożarnej oraz 30 ratowników.

Opracował: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: KP PSP Krotoszyn, Portal informacyjny „PKR24.pl”

 

 

 

 

 

 

 

1 STOP.jpg P4180004.JPG P4180005.JPG

P4180006.JPG received_533345664277535.jpeg

Our website is protected by DMC Firewall!