EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Duży pożar na fermie norek

21 kwietnia 2020 roku w miejscowości Dębowiec (gmina Koźmin Wielkopolski) doszło do dużego pożaru na fermie norek.

Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 14:59. Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie, dwa zastępy z jednostki OSP Koźmin Wielkopolski oraz jeden zastęp z jednostki OSP Czarny Sad.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, Kierujący Działaniem Ratowniczym w wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalił, że palą się trzy baraki z domkami do chowu zwierząt (norek). Budynki o długości 100 metrów i szerokości 4 metrów zlokalizowane są w kompleksie 54 sztuk tego samego typu obiektów  wykonanych z konstrukcji drewnianej pokryte blachą trapezową, a ściany obite są siatką. Przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej właściciel wraz z pracownikami przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego podjęli próbę ugaszenia pożaru. Podjęte działania skutecznie ograniczyły rozprzestrzenianie się pożaru na pozostałe baraki. Wiaty objęte pożarem całkowicie zapadły się do środka, nie dając szans na przeżycie znajdującym się w nich zwierzętom.

Działania straży pożarnej polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w obronie zagrożonych obiektów oraz dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na palące się wiaty. Podjęte działania doprowadziły do szybkiej lokalizacji zdarzenia. Po stłumieniu ognia przy współpracy z właścicielem wprowadzono do działań sprzęt mechaniczny (koparko-ładowarkę), której zadaniem było wywiezienie metalowych blach, siatek stalowych oraz drewnianych elementów konstrukcyjnych na teren uprawny poza zabudowaniami. Ratownicy realizujący działania w strefie zagrożenia pracowali w sprzęcie ochrony układu oddechowego z zachowaniem zasad BHP. Strażacy na bieżąco monitorowali teren działań kamerą termowizyjną oraz dogaszali zarzewia ognia. W późniejszej fazie działań z uwagi na brak zagrożenia właściciel w uzgodnieniu z Kierującym Działaniem Ratowniczym wyznaczył pracowników wyposażonych w rękawice i maseczki ochronne, których zadaniem było sortowanie materiałów konstrukcyjnych i przygotowywanie do wywiezienia przez koparko-ładowarkę. Zwierzęta które zdołały się uratować, oraz te które były narażone na oddziaływanie warunków pożarowych były sukcesywnie przewożone przez pracowników do innych wiat.  Po całkowitym ugaszeniu pożaru działania straży pożarnej trwające 2 godziny i 41 minut zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: JRG Krotoszyn

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd