Podróż z niemowlakiem zakończona w rowie

W środę 22 kwietnia 2020 roku na drodze powiatowej w pobliżu miejscowości Rozdrażewek gm. Rozdrażew samochód osobowy marki Suzuki Ignis zjechał poza obręb jezdni i wpadł do przydrożnego rowu. Jak wynikało ze zgłoszenia, które wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego o godzinie 17:00 pojazdem podróżowała matka z niemowlakiem.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz zastęp z jednostki OSP Rozdrażew. Na miejsce zdarzenia dyspozytor medyczny oprócz karetki pogotowia skierował także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Po przybyciu pierwszego zastępu Kierujący Działaniami Ratowniczymi potwierdził informacje zawarte w zgłoszeniu. W pojeździe który zjechał z drogi i wpadł do rowu podróżowała kobieta z dzieckiem w wieku niemowlęcym. Na szczęście matka odniosła tylko niegroźne obrażenia ciała wymagające doraźnej pomocy medycznej a dziecku nic się nie stało. Droga powiatowa została całkowicie zablokowana.

Strażacy w pierwszej kolejności zabezpieczyli teren działań i dokonali oceny stanu uczestników zdarzenia. Kobiecie z uwagi na powierzchowne rany głowy uwidocznione w trakcie badania urazowego udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy polegającej na stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa za pomocą kołnierza ortopedycznego oraz wsparciu psychicznym. Po dojeździe pierwszego zespołu ratownictwa medycznego matkę z dzieckiem przekazano pod opiekę ratownika celem dalszej diagnostyki. Uwzględniając aspekt dysponowania na miejsce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wyznaczono lądowisko na pobliskim polu uprawnym oraz nawiązano łączność ze śmigłowcem koordynując moment lądowania. Lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego po wykonaniu badań podjął decyzję o transporcie uczestniczki zdarzenia drogą lądową do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, natomiast niemowlę zostało przekazane rodzinie poszkodowanej. W dalszej części działań odłączono akumulator w uszkodzonym pojeździe oraz zweryfikowano wycieki płynów eksploatacyjnych, których nie stwierdzono. Z uwagi na brak dodatkowych zagrożeń po zakończeniu zabezpieczenia lądowania jednostki ochrony przeciwpożarowej zakończyły działania. Na miejscu pozostali funkcjonariusze Policji realizując dalsze czynności.

Opracował: asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: Lokalny Portal Informacyjny PKR24.pl

 

 

 

 

 

 

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg

4.jpg 5.jpg 6.jpg

DMC Firewall is a Joomla Security extension!