EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Noce pożary lasów

W lasach naszego regionu obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenie pożarowego. Ryzyko wybuchu pożaru jest bardzo duże, wystarczy najmniejsza iskra, rzucony niedopałek papierosa by wzniecić pożar. Pomimo nieustających apeli strażaków, leśników o zachowanie szczególnych środków ostrożności, w dalszym ciągu dochodzi do pożarów lasów, w większości spowodowane są one umyślnymi podpaleniami oraz nieostrożnością ludzi, którzy przebywają w pobliżu terenów leśnych, łąk oraz nieużytków rolnych.

We wtorek 28 kwietnia o godzinie 21:39 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Krotoszynie został zgłoszony pożar lasu w Chachalni (gmina Zduny). Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa zastępy z jednostki OSP Zduny. W wyniku pożaru spaleniu uległo 25 arów poszycia leśnego oraz 25 arów suchej trawy na nieużytkach. Działania straży pożarnej trwały 2 godziny i 20 minut.

Wcześniej, bo w nocy 28 kwietnia 2020 roku o godzinie 1:54 dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa zastępy z jednostki OSP Zduny zostały zadysponowane do pożaru lasu w miejscowości Biadaszka (powiat milicki), gdzie wspólnie z jednostkami ochrony przeciwpożarowej powiatu milickiego do godzin porannych zmagali się z pożarem 2 hektarów ściółki leśnej.

Od początku roku w całej Polsce lasy płonęły prawie 3,7 tys. razy. Niestety w aż 42 proc. pożarów było to podpalenie. Dlatego po raz kolejny apelujemy o rozsądek i rozwagę w czasie korzystania z terenów leśnych. „Stop pożarom traw” – ziemia jest tylko jedna!

Opracował: kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: OSP Zduny

 

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd