EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Nagłe zatrzymanie krążenia podczas wypadku komunikacyjnego w Zdunach

Często pierwsza pomoc przedmedyczna udzielana przez świadków zdarzenia jest najważniejszym   ogniwem w tzw. ”łańcuchu przeżycia”. Przykłady z życia codziennego pokazują, że sytuacje w których umiejętność udzielenia pomocy medycznej może uchronić nas od bezradności mogą zdarzyć się każdemu z nas. To od nas samych może często zależeć nie tylko zdrowie ale i życie drugiej osoby.  

Dosadnym przykładem tych słów było zdarzenie, które miało miejsce 23 maja 2020 roku w miejscowości Zduny na ulicy Kolejowej.  Zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie o godzinie 08:47. Jak się później okazało na miejscu zdarzenia doszło do zatrzymania krążenia u mężczyzny podróżującego pojazdem i to właśnie świadkowie zdarzenia rozpoczęli resuscytację krążeniowo - oddechową zwiększając szansę na jego przeżycie. 

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia skierował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazd gaśniczy z jednostki OSP Zduny.

Po przybyciu pierwszego zastępu z miejscowej jednostki ochotniczej straży pożarnej ratownicy niezwłocznie przystąpili do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Z uwagi na brak oznak krążenia u nieprzytomnego mężczyzny kontynuowano resuscytację krążeniowo – oddechową z użyciem automatycznego defibrylatora oraz sprzętu do wentylacji oddechowej. Podjęte działania świadków zdarzenia oraz służb ratunkowych doprowadziły do przywrócenia czynności życiowych u poszkodowanego mężczyzny. Po dojeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego kierowcę przetransportowano do karetki pogotowia i poddano hospitalizacji. W dalszej części działań strażacy usunęli skutki zdarzenia drogowego zabezpieczając uszkodzony środek transportu. Wczesne rozpoznanie, wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej i wczesna defibrylacja jeśli jest konieczna to elementy kluczowe w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Liczy się każda minuta. Przykład tego zdarzenia pokazuje, że wiedza i przytomność świadków zdarzenia oraz szybkie dotarcie służb ratunkowych przyniosło wymierne efekty. Jak widać warto doskonalić umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, ponieważ  każdy z nas może w przyszłości uratować życie bliźniemu.

Opracowanie: st. asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: OSP Zduny

 

 

 

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!