Pożar budynku gospodarczego w Chwaliszewie

W środę 08 lipca 2020 roku do statystyk interwencji Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej na terenie powiatu krotoszyńskiego dopisano kolejny pożar. Tuż przed zmrokiem o godzinie 21:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Chwaliszewie przy ul. Zdunowskiej. Na szczęście, jeśli można mówić o szczęściu w takiej sytuacji płonął dach budynku gospodarczego, a zagrożony obiekt mieszkalny udało się uratować.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z jednostek OSP Chwaliszew, OSP Biadki oraz OSP Krotoszyn.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi w wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalił, że pali się dach budynku gospodarczego. Istniało ryzyko, że ogień może przedostać się na budynek mieszkalny. Niestety jedna z osób zamieszkujących posesję doznała poparzeń wymagających interwencji podmiotów medycznych.

Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań rozpoczęli akcję gaśniczą. W tym samym czasie wyznaczona rota udzieliła pomocy osobie poszkodowanej zaopatrując oparzenia opatrunkiem hydrożelowym. Po stłumieniu ognia decyzją Kierującego Działaniami Ratowniczymi schłodzono powierzchnię dachową budynku mieszkalnego eliminując zagrożenie rozprzestrzeniania się pożaru. Po przybyciu Zespołu Ratownictwa Medycznego osobę poszkodowaną przekazano pod opiekę służb medycznych. Kierownik zespołu po wykonaniu diagnostyki i zaopatrzeniu ran w karetce pogotowia podjął decyzję o pozostawieniu mieszkańca posesji na miejscu zdarzenia. W dalszej części działań systematycznie dogaszano ukryte zarzewia ognia zlokalizowane za pomocą kamery termowizyjnej doprowadzając do całkowitego ugaszenia pożaru. Po oddymieniu i przewietrzeniu obiektu ponownie zweryfikowano zagrożenie za pomocą urządzeń pomiarowych podejmując decyzję o zakończeniu działań gaśniczych. Dzięki sprawnej akcji strażaków w której uczestniczyło 6 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej straty pożarowe udało się zminimalizować.

Opracowanie: st. asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: JRG Krotoszyn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.jpg 11.jpg 12.jpg

13.jpg 14.jpg

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd