EWAKUACJA SZKÓŁ

KORONAWIRUS

KOMUNIKAT KOMINIARZE

SEZON GRZEWCZY

SZERSZENIE, OSY...

OSTRZEŻENIA METEO

KAMPANIA 4U

ANIMUS FORTIS

FUNDACJA PSP

ZOSTAŃ STRAŻAKIEM

PLATFORMA E-LEARNING

Dwa pożary w Chwaliszewie w tym samym czasie. Osiem zastępów w akcji.

Dwa ogniska pożaru w przybliżonej lokalizacji zastali strażacy skierowani do pożaru zboża na pniu w miejscowości Chwaliszew (gm. Krotoszyn). Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 12:28.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z jednostek OSP Chwaliszew, OSP Biadki, OSP Orpiszew, OSP Sulmierzyce oraz OSP Zduny.

Już podczas dojazdu pierwszych zastępów ustalono, że we wskazanej przez zgłaszającego lokalizacji widoczne są dwa ogniska pożaru usytuowane w różnych punktach. Ogień objął suchą trawę i gałęzie na poboczu drogi oraz zboże na pniu, stertę balotów z sianem i pryzmę obornika na terenie gospodarstwa rolnego, dlatego celem ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru, który zagrażał obiektom rolniczym na miejsce skierowano dużą ilość sił i środków. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie został poszkodowany.

Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań rozpoczęli akcję gaśniczą w kilku lokalizacjach. Sumarycznie podano 7 prądów gaśniczych wody w natarciu na palące się gałęzie i suchą trawę oraz zboże na pniu, baloty siana i pryzmę obornika. Prowadzone działania w różnych lokalizacjach oraz umiejętne rozlokowanie stanowisk gaśniczych poskutkowało szybkim ograniczeniem rozprzestrzeniania się ognia i minimalizacją strat pożarowych poniesionych przez właścicieli. Po całkowitym ugaszeniu zboża na polu zlokalizowanym w pobliżu gospodarstwa decyzją Kierującego Działaniami Ratowniczymi przegrupowano SIŚ zgromadzone na miejscu akcji zwiększając intensywność podawania środka gaśniczego na palące się baloty siana i obornik. W końcowej fazie akcji celem całkowitego ugaszenia pożaru wykorzystując ładowarkę teleskopową znajdującą się na wyposażeniu gospodarstwa na bieżąco usuwano tlące się siano oraz obornik na pobliskie pole uprawne i dogaszano ukryte zarzewia ognia. Działania straży pożarnej zostały zakończone po upływie 02 godzin i 58 minut. W akcji gaśniczej uczestniczyło łącznie 7 zastępów i 29 strażaków.

Opracowanie: st. asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: Portal informacyjny „Krotoszyńska.pl”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
DMC Firewall is a Joomla Security extension!