Seria wypadków w powiecie krotoszyńskim.

To był bardzo niespokojny weekend na drogach powiatu krotoszyńskiego. Do tegorocznych statystyk uwzględniających liczbę osób rannych w wypadkach komunikacyjnych dopisano kolejnych 7 osób, w tym jedno dziecko. Pierwsze zgłoszenie o zderzeniu motocykla z rowerzystą na drodze krajowej numer 15 w Krotoszynie przy ul. Sienkiewicza wpłynęło w sobotę 08 sierpnia 2020 roku o godzinie 18:44.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Krotoszynie oraz miejscową jednostkę OSP Krotoszyn.

Po przybyciu na miejsce wypadku w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że na drodze krajowej doszło do zderzenia motocyklisty z rowerzystą. Obecny na miejscu zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego udzielał pomocy nieletniej osobie poszkodowanej. Ruch na drodze krajowej został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Policji.

Strażacy po zabezpieczeniu terenu oczekiwali na zakończenie czynności realizowanych przez funkcjonariuszy Policji. Decyzją kierownika Zespołu Ratownictwa Medycznego dziecko zostało przetransportowane do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Celem całkowitej likwidacji zagrożenia na zamkniętym odcinku drogi krajowej, strażacy przemieścili uszkodzone jednoślady poza obręb jezdni oraz usunęli wycieki płynów eksploatacyjnych stwarzające zagrożenie dla pojazdów kołowych. Na tym działania trwające 01 godzinę i 47  minut zakończono.

Kolejne zgłoszenie o wypadku wpłynęło o godzinie 18:50, a więc po upływie 6 minut od pierwszego zdarzenia. Tym razem na trasie Szymanów - Stara Obra samochód osobowy wypadł z drogi i zatrzymał się na pobliskim polu. Dwa wypadki komunikacyjne w jednym czasie zmusiły Dyżurnego Operacyjnego do umiejętnego rozlokowania SIŚ, dlatego jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej został przedysponowany na teren gminy Koźmin Wielkopolski. Dodatkowo na miejsce skierowano zastępy z jednostek OSP Koźmin Wielkopolski oraz OSP Czarny Sad.

Po dojeździe na miejsce wypadku w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że samochód zjechał poza obręb jezdni i zatrzymał się na pobliskim polu kukurydzy. Wewnątrz uszkodzonego pojazdu znajdowała się osoba poszkodowana, której pomocy udzielał ratownik medyczny. Trzech pozostałych uczestników zdarzenia opuściło samochód samodzielnie, lecz odniosło obrażenia wymagające interwencji służb medycznych.

Strażacy po zabezpieczeniu terenu akcji, wsparli działania służb medycznych w zakresie ewakuacji osoby poszkodowanej z pojazdu. Następnie w uszkodzonym środku transportu odłączono akumulator oraz zweryfikowano wycieki płynów eksploatacyjnych, których nie stwierdzono. Decyzją kierownika Zespołu Ratownictwa Medycznego wszystkich uczestników zdarzenia przetransportowano do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego celem dalszej diagnostyki. Na prośbę funkcjonariuszy Policji do czasu zakończenia czynności dochodzeniowych oświetlono miejsce wypadku sprzętem pożarniczym. Na tym działania trwające łącznie 4 godziny i 07 minut zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Do trzeciego wypadku komunikacyjnego doszło w Kobylinie na drodze krajowej numer 36. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło w niedzielę 09 sierpnia 2020 roku o godzinie 05:56. Tym razem samochód osobowy uderzył  w przydrożne drzewo.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa zastępy z jednostki OSP Kobylin.

Po przybyciu na miejsce wypadku w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że samochód osobowy uderzył w drzewo i zatrzymał się na drodze. Pojazdem podróżowały dwie osoby, które w momencie przybycia straży pożarnej znajdowały się pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego. W uszkodzonym środku transportu pojawił się ogień, lecz świadkowie ugasili pojazd podręcznym sprzętem gaśniczym.

Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań odłączyli akumulator w uszkodzonym pojeździe. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych realizowanych przez funkcjonariuszy Policji z jezdni usunięto elementy karoserii samochodowej oraz płyny eksploatacyjne stwarzające zagrożenie dla pojazdów kołowych. Decyzją kierownika Zespołu Ratownictwa Medycznego dwóch uczestników zdarzenia przetransportowano do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego celem dalszej diagnostyki. Liczba osób poszkodowanych w zdarzeniach tego weekendu wzrosła do siedmiu. Na tym działania zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Okres wakacyjny powinien kojarzyć się wyłącznie z pozytywnymi wspomnieniami, jednak czasem bywa inaczej. Statystyka wypadków oraz osób poszkodowanych w zdarzeniach stale rośnie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy przede wszystkim od nich samych. Wolniej, znaczy bezpieczniej!!

Opracowanie: st. asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: dh. Szymon Sikora, portal informacyjny ”rzeczkrotoszyńska.pl”, portal informacyjny „Kobylin Info24pl”

 

 

 

 

 

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg

4.jpg 5.jpg 6.jpg

7.jpg

 
 
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd